Podczas, kiedy młode trawki jęczmienne są wskazane dla naszych milusińskich, w naszych domach hodujemy rośliny, o zdecydowanie odwrotnych właściwościach.

Rośliny domowe mają niezwykłą zdolność do poprawienia i upiększenia wystroju naszych domów. Przynoszą życie zimnym i pustym kątom. Ale rośliny te mogą posiadać toksyny, przez co mogą być niebezpieczne dla dzieci i zwierząt. Przede wszystkim gdy się je ugryzie, połknie, czy nie umyje rąk po dotykaniu.

Poniżej znajduje się lista 10 roślin domowych, które każdy rodzic lub opiekun powinien mieć na uwadze, czyli unikać, lub umieścić tak, żeby nie pozostawały w zasięgu dzieci czy zwierząt.

Żonkile

2

Narcyz to nazwa powszechnie stosowana do wszystkich odmian kwiatów narcyzów. Żonkile są wysoce toksyczne,. mogą one powodować poważne problemy żołądkowe, wymioty i biegunkę. Zjedzone mogą również powodować wysokie ciśnienie krwi, drżenie i nieregularne bicie serca. W niektórych przypadkach, spożycie żonkili może być nawet śmiertelne. Żonkile są toksyczne dla ludzi i zwierząt domowych.

Hiacynty

3

Hiacynty powodują te same objawy co po spożyciu żonkili – głównie nudności, które prowadzą do wymiotów i biegunki. Podobnie jak narcyzy, mogą być śmiertelne i są toksyczne dla zwierząt.

Dieffenbachia

4

Ta popularna roślina domowa rośnie w  słabym oświetleniu. Jej nazwa używana pospolicie, głupia trzcina, powstała z powodu objawów, które występują podczas jego spożywania. Sok powoduje, że język puchnie i może zablokować dopływ powietrza do gardła. Spożywana w dużych ilościach, może to być śmiertelne dla człowieka i zwierząt.

Oleander

5

Oleander wygląda delikatnie i niewinnie, ale jest tak toksyczny, że nawet po spożyciu miodu wykonanego z jego nektaru może powodować niepożądane objawy.

Zgony u dorosłych ludzi były zgłaszane już po zjedzeniu jednego liścia, jednak większość występuje, gdy spożyte zostaną w dużych ilościach. Szczególnie dzieci są bardziej wrażliwe i powinny być trzymane z dala od tej rośliny.

Ludzie: zaburzenia rytmu serca, zawroty głowy, drżenie.

Psy i koty: zaburzenia rytmu serca, wymioty, zimne kończyny.

Skrzydłokwiat

6

Lilia lub spathiphyllum (skrzydłokwiat) nie jest członkiem rodziny prawdziwych lilii. Jednak objawy po ich spożyciu są podobne do tych, występujących przy liliach.

Mogą one spowodować bolesne objawy, a czasem śmierć. Ogólne objawy to pieczenie i obrzęk warg, jamy ustnej i języka, trudności w mówieniu i przełykaniu, wymioty, nudności i biegunka.

Język teściowej

7

Kolejną niebezpieczną rośliną jest „język teściowej” nazywany również wężem dzięki charakterystycznemu wyglądowi liści tej rośliny.

Poziom toksyczności dla człowieka jest niski, objawy krótkotrwałe, takie jak ból w jamie ustnej, ślinotok, a nawet mdłości. W rzadkich przypadkach, może powodować reakcje dermatologiczne, ale jest bardzo toksyczna w przypadku połknięcia. U zwierząt może wystąpić nadmierne ślinienie, ból, nudności, wymioty i biegunka w przypadku połknięcia.

Aloes

8

Aloes jest od dawna popularną rośliną w gospodarstwach domowych ze względu na wiele właściwości leczniczych, w tym jego zdolność do pomocy przy oparzeniach, skaleczeniach i problemach skórnych. Chociaż żel wewnątrz kwiatu może podrażniać jelita.

Upewnij się, że żółta warstwa jest odpowiednio wycięta z żelu z aloesu. Roślina jest lekko toksyczna dla zwierząt, jeżeli jest przez nie spożywana.

Bluszcz pospolity

9

Bluszcz pospolity to winorośli uprawiana wewnątrz i na zewnątrz do celów dekoracyjnych. Jest trująca dla ludzi, zwierząt. Objawy to trudności w oddychaniu, drgawki, wymioty, a w skrajnych przypadkach, paraliż i śpiączka.

Hortensja

10

Jedzenie pąków kwiatowych hortensji może powodować bóle brzucha, wymioty, biegunkę, ciężki oddech, senność, a nawet może prowadzić do śpiączki. Roślina ta, w przypadku połknięcia może być również trująca dla zwierząt domowych.

Irys

11

Irysy są trujące dla ludzi i zwierząt domowych. Jeśli są spożywane, mogą powodować nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę i gorączkę.

Podczas gdy większość z tych roślin nie jest śmiertelnie trujących, wszystkie z nich powodują nieprzyjemne objawy w przypadku spożycia.  Należy więc zachować ostrożność, jeśli zdecydujemy się na ich hodowanie i uniemożliwić dostęp dla dzieci i zwierząt.