WATCH DOCS to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest blisko sto światowej klasy filmów, które w Polsce ogląda łącznie ponad 70.000 widzów. WATCH DOCS jest również najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych organizowanym w Warszawie – pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2001 roku.

WATCH DOCS to festiwal, na którym co roku można obejrzeć kilkadziesiąt premierowych pokazów i uczestniczyć w kilkunastu spotkaniach ze światowej sławy dokumentalistami. To tu swoje polskie premiery miały nowe filmy takich twórców, jak: Errol Morris, Raymond Depardon, Kim Longinotto, Avi Mograbi czy Alex Gibney, a master class poprowadzili między innymi legenda dokumentu – Frederick Wiseman oraz znakomity brytyjski filmowiec – Sean McAllister.

WATCH DOCS to spotkania i dyskusje panelowe z udziałem ekspertów, obrońców praw człowieka, publicystów i polityków. W debatach organizowanych w ramach festiwalu udział wzięli między innymi Sergiej Kowaljow, Aleksander Milinkiewicz, Ludmila Aleksiejewa, Tadeusz Mazowiecki, Ewa Łętowska, Wiktor Osiatyński, Andrzej Rzepilński czy Janina Ochojska.

WATCH DOCS to platforma programowa i organizacyjna dla festiwalu objazdowego, wideotek uniwersyteckich i szkolnych klubów filmowych WATCH DOCS oraz strategiczny partner wspierający festiwale filmów o prawach człowieka na Ukrainie (Docudays.ua) i na Litwie (Ad Hoc. Inconvienient Films). WATCH DOCS to także WATCH DOCS jeden z członków – założycieli Human Rights Film Network.

WATCH DOCS to ruch społeczny. Co roku w organizację międzynarodowej odsłony festiwalu zaangażowanych jest ponad stu wolontariuszy. Po międzynarodowym WATCH DOCS, organizowany jest festiwal objazdowy, który powstał i rozwija się wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych ludzi i instytucji z całej Polski. W 2010 roku festiwal objazdowy odbył się w blisko 40 miastach.

WATCH DOCS to wspólne przedsięwzięcie wiodącej polskiej organizacji obrony praw człowieka – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, największego w Europie Środkowej i Wschodniej interdyscyplinarnego centrum sztuki – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i Społecznego Instytutu Filmowego – organizacji specjalizującej się w promocji zaangażowanego społecznie filmu dokumentalnego. Na przestrzeni 10 lat do trzech głównych organizatorów dołączyło ponad siedemdziesięciu partnerów z całego kraju – współorganizatorów festiwalu objazdowego.

WATCH DOCS to przedsięwzięcie wspierane przez najważniejszych polskich i europejskich mecenasów sztuki filmowej i kultury praw człowieka. Wśród sponsorów festiwalu znaleźli się między innymi: Instytut Społeczeństwa Otwartego (Open Society Institute, New York), Komisja Europejska, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Rządowy Program – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy, Biuro Kultury M. St. Warszawy, ambasady Holandii, Francji, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii i Finlandii.

Program

Źródło: http://www.watchdocs.pl/2014/a/