Podobno nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby co roku wybierać się na Wielki Przejazd Rowerowy, czy też wesprzeć to wydarzenie po raz drugi na portalu PolakPotrafi.pl . W zeszłym roku dzięki Waszej ofiarności udało nam się zebrać 10 030 złotych. Dzięki temu zorganizowaliśmy największą jak dotąd manifestację rowerową. W 2014 roku było nas grubo ponad 10 tysięcy osób. W tym roku planujemy wykonać kolejny krok (a może raczej obrót korby) naprzód. Wiele rzeczy się więc zmieni, ale najważniejsze elementy WPR pozostaną. Czy jednak uda nam się w pełni zrealizować nasze śmiałe plany? To zależy również od Ciebie.

środ

 

DLACZEGO ROWER?

To w zasadzie oczywiste, ale nie zaszkodzi jeszcze raz przypomnieć:

Rower to sport i zdrowie, sposób na wyprawę bliską lub daleką. Czasem to modny gadżet, innym razem – okazja do zgubienia zbędnych kilogramów i zaoszczędzenia niezbędnych złotych. To także szansa na poznanie innych ludzi gdzieś na trasie… krótko mówiąc, jak śpiewa klasyk – Lech Janerka: „Rower to jest świat!”.

Nas jednak najbardziej interesuje rower jako codzienny, całoroczny, ekologiczny środek transportu w mieście. Kto spróbował go używać w ten sposób, ten wie, że rower to prawdziwe „siedmiomilowe buty”. Przedmiot jak z bajki, który sprawia, że wszędzie robi się blisko, a miasto staje się znacznie bardziej przyjazne. Ta prawda w ciągu ostatnich lat zyskuje w Polsce na popularności. Jednak nie zawsze tak było. I dlatego właśnie, kilkanaście lat temu rozpoczęliśmy organizowanie Wielkich Przejazdów Rowerowych.

 

da49d1865b99d3d0aa5996ca8fa8b14a

 

WIELKI PRZEJAZD ROWEROWY

 to jedno z najważniejszych wydarzeń rowerowych w naszym kraju. Dwa wielotysięczne peletony wyruszające z Wejherowa i z Tczewa przemierzą wzdłuż gdańską metropolię przy akompaniamencie muzyki i dzwonków rowerowych. Razem jedziemy dla Rowerowej Metropolii – lepszego miejsca do życia – miasta lepszej jakości.

 Od 19 lat, w jedną z niedziel na początku czerwca, najpierw na ulice Gdańska, później Trójmiasta, a obecnie całej Aglomeracji Gdańskiej – wyjeżdżają tysiące rowerzystów. Odbywa się Wielki Przejazd Rowerowy. Jest to największa i najstarsza tego typu demonstracja rowerowa w Polsce – zarówno, jako przejazd rowerowy, jak i oddolna inicjatywa obywatelska. Co roku spotykamy się, aby wspólnie przejechać głównymi ulicami miast gdańskiej aglomeracji, zademonstrować swoją liczebność, zintegrować się i powiedzieć czego oczekujemy od władz lokalnych i regionalnych w zakresie rozwoju komunikacji rowerowej. Podczas naszych imprez pokazujemy, że rowerzyści to licząca się siła i zależy im na tym, żeby infrastruktura rowerowa w naszym regionie była nadal rozbudowywana i ulepszana.

 Wielki Przejazd Rowerowy to oczywiście nie tylko „gadanie o poważnych sprawach” – to przede wszystkim radość, przednia zabawa, ruch, kolory, dźwięki, życie towarzyskie – prawdziwa erupcja ulicznej kultury rowerowej. Głównym przesłaniem WPR jest po prostu wspólne świętowanie jazdy na rowerze. Na przejeździe zawsze coś się dzieje. Rokrocznie organizujemy konkursy na najlepsze przebranie, gdzie społeczność rowerowa może podziwiać rewię mody nie z tej ziemi i poprzez aplauz wybrać zwycięzcę. Podczas jazdy występują muzycy na żywo oraz rozlegają się gorące rytmy wyselekcjonowane przez DJ-ów. Podczas wielkiego finału WPR organizujemy także: wyścigi kurierskie Alleycat, mecze bikepolo, testy zapięć rowerowych, koncerty muzyczne, prezentacje rowerowych gości oraz wiele innych atrakcji towarzyszących. W tym roku do naszego „repertuaru” dojdą kolejne elementy.

autob

 

 

PO RAZ DZIEWIĘTNASTY!

Podczas tegorocznego WPR czeka nas wiele nowości. W Gdańsku odbędzie plebiscyt projektów rowerowych do zbliżającego się Budżetu obywatelskiego. Razem wybierzemy, te z nich, które są najbardziej obiecujące. Wspólnie możemy więcej! Gdańskiej zbiórce Wielkiego Przejazdu Rowerowego towarzyszyć oficjalne podsumowanie tegorocznej rywalizacji European Cycling Chalenge, w którym Gdańsk odniósł zdecydowane zwycięstwo dystansując takie miasta jak Warszawa czy Rzym. Ponadto po raz pierwszy finał przejazdu uświetni koncert „Rowerowa Metropolia jest okey”, podczas którego usłyszymy rap, reggae, muzykę bałkańską a nawet afrykańską. Występy zakończą się z pewnością późno w nocy i najwygodniej będzie wówczas wrócić do domu… rowerem.

wielk

 

 

ZWRACAMY SIĘ DO WAS!

 W tym roku po raz drugi zwracamy się do Was z propozycją współtworzenia naszej imprezy. Chętni mogą włączyć się w bezpośrednie przygotowania, o których więcej przeczytać można na naszej stronie FB lub wesprzeć finansowo ten projekt na portalu PolakPotrafi.pl Bez względu na wysokość – Twoja wpłata jest ważna. Dostarczy nam niezbędnych środków do zorganizowania WPR. My budujemy scenę na WPR – ty dokładasz swoją cegiełkę. My przygotowujemy nadruki i hasła – ty zasilasz produkcję koszulek i banerów. Itd. A na koniec – wszyscy wsiadamy na rowery i okazuje się że jest nas 10 tysięcy! Możliwe? – z Twoją pomocą – oczywiście! Budżet całego WPR to w tym roku kilkadziesiąt tysięcy złotych potrzebnych na: sceny, telebim, kilka zestawów nagłośnienia, zwroty kosztów dla artystów, którzy wystąpią na koncercie. Potrzebujemy tysięcy plakatów, flagi i banery. Zabezpieczenie medyczne, techniczne i logistykę. Łączność i koordynację w 8 miastach. To dziesiątki spraw i szczegółów. Bierzemy to na siebie! Wszyscy – razem!

 

 

Źródło: http://polakpotrafi.pl/projekt/19-wpr?utm_source=index