W dniach 2-5 października po raz piąty zawita do Teremisek i Białowieży Festiwal Filmów Młodego Widza Wędrujące ALE KINO! Festiwal organizowany w Białowieży przez Fundację Edukacyjną Jacka Kuronia jest „walizkową” wersją Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! prowadzoną od ponad 40 lat w Poznaniu przez Centrum Sztuki Dziecka (www.alekino.com). W czasie festiwalu młodzi widzowie z Białowieży i Hajnówki obejrzą najlepsze filmy dla dzieci i młodzieży z całego świata. Będą projekcje zarówno dla przedszkolaków (zestaw animacji wyprodukowanych w ciągu dwóch ostatnich lat, wśród których są filmy szwajcarskie, włoskie, angielskie i polskie), dla dzieci ze szkoły podstawowej (m.in. film wyprodukowany w RPA), jak i gimnazjum. Dzieci ze szkół podstawowych w Białowieży i Hajnówce wezmą też udział w warsztatach filmowych, w czasie których stworzą własne filmy animowane. Pokazywane na festiwalu filmy oceniać będzie białowieskie dziecięce jury, które na koniec przyzna nagrodę najlepszemu z nich. Głosować będzie mogła również publiczność w specjalnym plebiscycie. Poza seansami dla szkół w Kinie Żubr, w Uniwersytecie Powszechnym w Teremiskach 3 października o godz. 18.00 odbędzie się otwarty pokaz retrospektywny filmu pt. „Akademia Pana Kleksa” w 30. rocznicę jego premiery.

Wszystkich zapraszamy też serdecznie na uroczystą Galę Festiwalu w kinie Żubr w Białowieży w niedzielę, 5 października o 12.30, podczas której jury ogłosi werdykt, zostaną zaprezentowane filmy powstałe na warsztatach oraz odbędzie się projekcja dwóch nowych krótkometrażowych animacji utalentowanego Białowieżanina, ucznia hajnowskiego gimnazjum, Szymona Ruczyńskiego: filmu pt. „Szach”, zdobywcy Grand Prix na 22. Legnickiej Akademii Filmowej oraz filmu stworzonego na podstawie opowiadania Juliusza Verne’a „Wąż morski”.

Wędrujące Ale Kino! jest wydarzeniem o charakterze niekomercyjnym i nieodpłatnym.
Edycję Festiwalu w Białowieży współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia.
Organizator lokalny: Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach
Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia
Partner: Białowieski Ośrodek Kultury

ORGANIZATOR GENERALNY
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
WSPÓŁORGANIZATOR
Pracownia Ferment Kolektiv

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu to największy festiwal filmowy dla młodego widza i jeden z najstarszych festiwali filmowych w Polsce. Co roku w projekcjach i wydarzeniach festiwalowych uczestniczy około 12 tysięcy widzów. Najmłodsi mają 2 lata – najstarsi są już dorośli. Każdy znajdzie w programie coś wyjątkowego dla siebie, także dorosły i wymagający kinoman, jednak niezmiennie najwięcej filmów przeznaczonych jest dla dzieci i młodzieży. Widzowie Wędrującego Ale Kino! będą mieli szanse na nieodpłatny udział w grudniowej edycji tej wspaniałej imprezy wraz z opiekunem – aby wygrać taką nagrodę, trzeba wziąć udział w konkursie na najlepszą recenzję filmu obejrzanego podczas WAK!
Konkurs na recenzję – zachęcamy nauczycieli do pomocy uczniom w przygotowaniu recenzji z wybranego filmu festiwalowego po zakończeniu festiwalu. Nagrodą za najlepszą recenzję jest wyjazd na Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza do Poznania i zostanie członkiem jury.

Źródło: http://www.bialowieza.gmina.pl/artykul,1391.html