Prawie każdy lubi czekoladę.  Czekolada jest synonimem szczęścia; czy kiedykolwiek zauważyłeś, że ludzie, którzy jedzą czekoladę zawsze wydają się szczęśliwi? Istnieje wiele powodów! Badania wykazują podniesienie się poziomu serotoniny (hormonu szczęścia) w mózgu po zjedzeniu ciemnej czekolady. Należy wyjaśnić, że istnieje ogromna różnica między spożywaniem nadmiernie przetworzonych czekolad mlecznej i ciemnej, która ma o wiele mniej cukru i konserwantów. Najlepszej jakości ciemna czekolada posiada  od 70 do 99% kakao.

5e7e7d7fd3394a3321078bb6bcc9f737,640,0,0,0

Oto pięć najlepszych korzyści ze spożywania ciemnej czekolady.

1. Wysoki poziom przeciwutleniaczy i minerałów
Czy wiesz, że czekolada ma najwięcej przeciwutleniaczy od jakiejkolwiek innej żywności na świecie? Tak, to z pewnością niebywałe. Antyoksydanty pomagają chronić organizm przed wolnymi rodnikami, które mogą powodować raka. Ciemna czekolada jest naładowana minerałami takimi jak: żelazo, magnez, miedź, mangan, włókna, fosforu, cynku i selenu.

2. Łagodzi stres
Jak wspomniano powyżej, czekolada przyczynia się do zwiększenia poziomów serotoniny, która działa jako środek przeciwdepresyjny i może obniżyć poziom stresu. Badania przeprowadzone przez naukowców w Szwajcarii ustaliły, że związki chemiczne znajdujące się w ciemnej czekoladzie odgrywają kluczową rolę w poprawie poziomu stresu osób, które są narażone na wysoki poziom stresu.  W przypadku korzystania z ciemnej czekolady na obniżenie stresu w swoim życiu, upewnij się, że posiada 85% kakao lub wyższej.

3. Obniża poziom cholesterolu
Kakao w ciemnej czekoladzie wykazało obniżenie „złego” cholesterolu (LDL) we krwi. Dzięki czemu możemy pozbyć się nadmiernego poziomu cholesterolu.

Odnotowano również dowody na to, że ciemna czekolada może zwiększyć „dobry” cholesterol (HDL) w organizmie. Niski LDL w połączeniu z wysokim poziomem HDL mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zatrzymania serca i chorób serca.

czekolada

4. Poprawia siłę mózgu
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Nottingham wykazały, że spożywanie ciemnej czekolady może zwiększyć przepływ krwi do mózgu. Z kolei, może również poprawić pamięć krótkotrwałą. Wydaje się, że kakao może również przyczynić się do poprawy koncentracji, czasu reakcji i przywołania pamięci. Powinno się rozważyć jedzenie gorzkiej czekolady podczas nauki do egzaminu!

5. To jest pyszne zdrowe leczenie
Ciemna czekolada (między 75-99%)to rzecz, po której zjedzeniu nie musisz czuć się winny. Jest to rzeczywiście dobre dla Ciebie, jak wspomniano powyżej, posiada liczne niesamowite korzyści dla zdrowia. Można jeść ziemną czekoladę i robić swojemu ciału przysługę! Wystarczy być ostrożnym, aby nie przesadzić, ponieważ wiele marek zawiera nadmierną ilość cukru. Pamiętaj, im wyższy procent kakao, tym ma mniej cukru.

Czy kiedykolwiek miałeś czekoladę z 99% kakao? Możesz jeść gorzką czekoladę w formie paska, lub użyć proszku cacoa lub wkładów cacoa do koktajli lub do pieczenia.