Przyczyną żółtaczki noworodkowej są zaburzenia przemiany bilirubiny, która jest naturalnym produktem ubocznym rozpadu krwinek czerwonych. Głównym objawem jest żółknięcie skóry, które czasami może zostać niezauważone, dlatego inżynierowie z University of Washington opracowali aplikację, która jest w stanie wykryć przypadki żółtaczki noworodkowej i dostarczyć wyniki rodzicom w ciągu kilku minut. Aplikacja może służyć jako pomocne narzędzie np. co do ustalenia, czy dziecko potrzebuje przeprowadzenia odpowiednich badań. Dzięki aplikacji rodzice mogą uzyskać dokładny obraz bilirubiny u swojego dziecka.

U of Washington

Aplikacja nazwana BiliCam wykorzystuje m.in. kartę kalibracji kolorów, aby ocenić warunki oświetlenia w pomieszczeniu i ton skóry dziecka. Kartę należy umieścić na brzuchu dziecka, a następnie zrobić zdjęcie i przesłać do chmury, w której dane są analizowane przez odpowiednie algorytmy. Wskaźniki dotyczące poziomu bilirubiny u noworodka są wysyłane niemal natychmiast do telefonu rodzica.

Aplikacja BiliCam ma być łatwa w użyciu i przystępna zarówno dla lekarzy jak i rodziców. W dalszym ciągu jest testowana, po to aby uwzględnić wszystkie narodowości i kolory skóry.

U of Washington 2

Źródło: http://www.washington.edu/news/2014/08/27/new-smartphone-app-can-detect-newborn-jaundice-in-minutes/