Ilustrowane książeczki z pluszowymi bohaterami
Bajki Ulfa Starka uczą i bawią

Pełne optymizmu i humoru, choć nierzadko traktują o trudnych i ważnych sprawach. Bajki szwedzkiego autora Ulfa Starka uwielbiane są przez dzieci na całym świecie, a ostatnio zyskują na popularności również w Polsce. Co ciekawe, do pozycji dedykowanych najmłodszym czytelnikom można dokupić ich pluszowych bohaterów!

Ksiezniczka_i_zaginione_szczescie

Ulf Stark (ur. 1944) to znany i wielokrotnie nagradzany szwedzki autor książek dla dzieci. Od 1975 roku napisał blisko 40 bajek, które przede wszystkim uczą, jak cieszyć się życiem i z optymizmem spoglądać na otaczający świat. Jego książki zdobywają coraz więcej czytelników również w Polsce. Skąd ta popularność? Być może autor zawdzięcza ją uniwersalności i magicznej atmosferze opowiadanych historii. W końcu sam w jednym z wywiadów powiedział, że „tak naprawdę wszystkie dobre książki dla dzieci są też książkami dla dorosłych”*.

Los_Krol_Lasu

Z ilustracji na półkę z zabawkami

Skierowane do najmłodszych książki Ulfa Starka dostępne są w Polsce m.in. w sklepach IKEA – tu też można kupić ich pluszowych bohaterów. Warto podkreślić, że maskotki są wierną kopią postaci z ilustracji w książkach i świetnie nadają się do odgrywania przedstawionych w bajkach historii. Do popularnych pozycji dostępnych tylko w sklepach IKEA: „Księżniczka i zaginione szczęście”, „Jeżyk wyrusza w świat” i „Łoś – król lasu” dołączyła właśnie nowość: „Żabi książę”. Ta niezwykła baśń opowiada historię Księcia Karla zamienionego w żabę przez Gderliwą Wróżkę. Bohaterska Księżniczka Klara robi wszystko, co w jej mocy, aby odnaleźć i uratować swojego przyjaciela. Wśród uroczych przytulanek z Bajkowego Lasu w sklepach IKEA znaleźć można Księżniczkę Klarę, Mądrą Sowę, Wesołą Myszkę, Czerwonego Kapturka i głównego bohatera opowieści – Żabiego Księcia. Wszystkie pluszaki są przyjazne dla dzieci, nie zawierają niebezpiecznych elementów (takich jak np. guziki) i wykonane zostały z bezpiecznych materiałów. Natomiast książeczki wydrukowano na papierze z certyfikatem FSC. Oznacza to, że surowce do jego produkcji pochodzą z drzew rosnących w lasach zarządzanych według zasad zrównoważonego rozwoju. Ponadto druk odbywa się z użyciem tuszu pochodzenia roślinnego, niezawierającego rozpuszczalników. Pluszowa zabawka lub książeczka może być wyjątkowym prezentem dla malucha, tym bardziej, że posiada pozytywną moc – pomaga nieść radość dzieciom, nie tylko w odległych częściach świata, ale też w Polsce. W jaki sposób? W ramach akcji „Pluszaki dla Edukacji” z każdej sprzedanej maskotki i książeczki IKEA Foundation przekazuje 1 euro na rzecz programów edukacyjnych, realizowanych w najuboższych krajach przez UNICEF i Save The Children. Międzynarodowa kampania ma też swój wymiar lokalny. W IKEA Kraków towarzyszy jej zbiórka pluszaków dla małych pacjentów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Akcja potrwa do 3 stycznia 2015 roku.

* „W środku jestem gruby i latam”, wywiad dla „Rzeczpospolitej”, 12.12.2008 r.

Krolik_z_bajki_Zabi_Ksiaze

Opisy książeczek dla dzieci Ulfa Starka dostępnych tylko w IKEA:
„Księżniczka i zaginione szczęście”
W Bajkowym Lesie wszystko może się zdarzyć i tak też się dzieje. Księżniczka Klara szuka utraconego szczęścia swojego taty. Razem ze swoim przyjacielem Krulligiem spotyka wilka, zionącego ogniem smoka i wiedźmę, która potrafi zamienić każdego w kamień.

„Łoś – król lasu”

Poznajcie łosia Ströva, który uważał, że nie nadaje się na króla lasu, oraz oswojoną świnkę Knorrig, która wolałaby być dzika i wolna. Co się dzieje, gdy marzenia się spełniają? I czy możemy zrobić więcej niż nam się wydaje, że potrafimy?

„Jeżyk wyrusza w świat”
Mały jeżyk wyrusza na swoją pierwszą samodzielną wycieczkę po lesie. Podczas wyprawy poznaje różne zwierzęta, od których uczy się, jakie niebezpieczeństwa czyhają poza domem i przekonuje się, że warto pomagać inny.

„Żabi książę”
Pewnego dnia, kiedy książę Karl bawił się w Bajkowym Lesie, gderliwa wróżka zamieniła go w żabę! Na ratunek rusza jej Księżniczka Klara, która robi wszystko, co w jej mocy, aby odnaleźć i uratować swojego przyjaciela.

Jezyk_Wyrusza_w_swiat

Pluszak_z_bajki_Zabi_Ksiaze Zabi_Ksiaze

O IKEA Foundation
Celem IKEA Foundation jest zwiększenie szans dzieci i młodzieży poprzez finansowanie wszechstronnych, długofalowych programów, które umożliwiają wprowadzanie znaczących, trwałych zmian i dają dzieciom możliwość decydowania o własnej przyszłości. Współpracuje ona z silnymi partnerami strategicznymi, stosując innowacyjne rozwiązania, by osiągać znaczne rezultaty w czterech podstawowych obszarach życia dzieci: miejsce, które jest domem; zdrowy start w dorosłe życie; edukacja na wysokim poziomie; godziwe dochody rodziny. Z finansowanych obecnie programów korzysta około 100 milionów dzieci. Więcej na: www.ikeafoundation.org, www.facebook.com/IKEAFoundation

O UNICEF
UNICEF to największa organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej – UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

UNICEF Polska nie jest finansowany przez ONZ i dlatego potrzebuje wsparcia darczyńców, by nieść pomoc dzieciom. Więcej informacji na temat UNICEF na stronach: www.unicef.pl oraz www.facebook.com/unicefpolska.

O Save the Children
Save the Children jest wiodącą na świecie organizacją non-profit, realizującą programy mające na celu poprawę warunków życia dzieci w ponad 120 krajach na całym świecie. Jej celem jest stworzenie środowiska, w którym każde dziecko ma prawo do życia, ochrony, rozwoju i współdecydowania. Save the Children dąży do zmiany tego, w jaki sposób traktowane są dzieci na świecie oraz wprowadzenia natychmiastowych i trwałych zmian w ich życiu. Więcej informacji na temat Save the Children na stronach: www.savethechildren.net oraz www.facebook.com/savethechildren.