Ślub to bardzo ważne wydarzenie dla obojga ludzi , jak że indywidualne i dające mnóstwo możliwości przygotowania, mogą przysporzyć dużo zachodu . Główną oraz podstawową kwestią są obrączki uważane za symbol małżeństwa..
Niby nic, bo to kawałek metalu na serdecznym palcu prawej dłoni, ale jednak symbol, który ma na celu identyfikować małżonków w społeczeństwie, jako parę zakochanych trwających w swoim postanowieniu.  Obrączki mogą być wykonane z różnych metali, jak srebro oraz coraz popularniejszy tytan , platyna, ale przeważnie jest to złoto w tradycyjnym kolorze żółtym lub też i w innych kolorach, jak białe lub czerwone.

Rynek ślubnej biżuterii jest spory w Polsce, bowiem istnieje dużo znanych firm jubilerskich , które mają w swojej ofercie mnóstwo modeli obrączek . Przeważnie są to proste wzory z jednego rodzaju metalu lub dwóch , trzech, często połączone z drogimi kamieniami, takim jak diament , szafir, szmaragd czy rubin . Kształty obrączek są na ogół tradycyjne, natomiast ich krawędzie i wzory , mogą być soczewkowe od spodu lub proste . Jednakże pamiętajmy, iż jest to masowa produkcja, czyli „kupujesz tanio, ale licz się z tym, że możesz mieć to samo na palcu co inny konsument”. Jeżeli nie przeszkadza Państwu taka filozofia zakupu, to ją polecam bowiem, jest to zakup szybki tani. Jeżeli z kolei jesteście Państwo klientami bardziej wymagającymi oraz chcielibyście coś wyjątkowego, macie również możliwość zamówienia ciekawych lub też przez siebie zaprojektowanych wzorów obrączek u prywatnego jubilera. Przy wyborze jubilera, powinniście najpierw zapoznać się z jego stylem , a jeżeli on Wam odpowiada, pozostaje Wam tylko poprzez podesłanie mu swojej propozycji obrączek. Możecie również przynieść jubilerowi swój materiał (np. złoto w formie starej, nikomu nie potrzebnej biżuterii), z którego jubiler zrobi wasze wymarzone obrączki ślubne. Chociaż na takie obrączki czeka się trochę dłużej, ale za to będzie mieć pewność, iż wasze obrączki są wyjątkowe oraz niepowtarzalne.

Biżuteria praktycznie od samego początku swojego istnienia inspirowała artystów-jubilerów. Biżuterii artystycznej jest coraz więcej , wystarczy wpisać hasło w wyszukiwarce internetowej a ogrom takich usług przygniata swoim obliczem. Tutaj kierujemy się instynktem trzeba wyczuć styl artysty, jeśli sprzyja i jest z polecenia lub ma wystarczająco dobre opinie możemy być pewni strzału w dziesiątkę.
Kiedy kupować obrączki ? Kiedy data ślubu już ustalona trzeba podjąć decyzję, jak i gdzie kupić obrączki. Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z ofertą w sieci . Wpisujemy w wyszukiwarkę, co nas interesuje i szukamy. Jeśli znajdziemy model wymarzonych obrączek, to należy sprawdzić rozmiar swoich palców serdecznych , w tym celu radzę przejść się do salonu z biżuterią i przymierzyć parę obrączek, chyba że idziemy do jubilera i zamawiamy, wtedy on zmierzy Wam palce . W tym przypadku, do jubilera należy się wybrać przynajmniej na 30-60 dni od dnia ślubu, bowiem musicie pamiętać, iż rozmiar palca może się zmienić, może napuchnąć pod wpływem stresu lub wysokiej temperatury lub też skurczyć się z zimna . Nie róbmy tego na ostatnią chwilę!

Jaki kształt i  wykończenie?
Tradycja mówi nam, że obrączka powinna być z żółtego złota. Jednakże coraz częściej młode pary chcą czegoś oryginalnego, co pomaga im utożsamiać się z jakąś przeżytą przez nich konkretną chwilą , jedyną w swoim rodzaju . Idąc tym tropem, możliwości mamy wszelakie, począwszy od wyboru metalu , kamieni po kształt oraz sposób wykończenia obrączek (piaskowanie, satynowanie, polerowanie). Dlatego też nie należy bać się wyzwań, bowiem można poprosić o prawie wszystko, w zależności od przeznaczonego na obrączki budżetu.
Soczewkowe obrączki są wypukłe od spodu, co ułatwia nam zdejmowanie ich przy spuchniętych palcach, lecz pamiętajmy, iż cena za taki kształt jest wyższa niż w przypadku prostego kształtu .
Ceny obrączek zależą od rodzaju metalu, z którego są wykonane. Najtańsze są proste ze srebra, które można już kupić po 100 zł za komplet , następnie ze złota – 260 zł. Z kolei dla bardziej wymagających cena za komplet obrączek ze srebra to koszt 1 500 zł, natomiast ze złota – 2 500 zł. Pamiętajmy również, iż cena obrączek zależy również od wagi metalu, z którego są one wykonane, bowiem w przypadku złota jest to dość spora różnica, z kolei przy srebrze prawie nieznaczna, ze względu na cenę rynkową kruszcu.

 

Sposób na tanie obrączki
Wiadomo, że wydatków ślubnych jest sporo, ale obrączki można naprawdę tanio kupić, tylko potrzeba dużo cierpliwości i rozwagi oraz dobrych decyzji. Można wyszukać promocje w dużych salonach jubilerskich lub zamawiając obrączki u lokalnego artysty-jubilera, jednocześnie przekazując mu do przetopienia na obrączki niepotrzebną biżuterię (np. porwane łańcuszki , nie używana biżuteria ) od rodziny. Wtedy zapłacimy tylko za usługę i wykonanie. Ponadto, pamiętajcie, iż obrączki czym węższe i cieńsze, tym mniej ważą, a ich cena jest mniejsza . Wzory i kamienie oraz wykończenie też mają duży wpływ na cenę , czym mniej wymagań tym taniej .
Mówi się „Dla każdego coś dobrego”, zatem przy wyborze obrączek nie ma ograniczeń. Na rynku jest bardzo dużo wzorów obrączek, nie zapominając o możliwości łączenia materiałów szlachetnych. Decyzje należą jednak do Was, bowiem obrączki na co dzień mają nie przeszkadzać, ale być wygodne i trwałe.
Ja sam, jestem zwolennikiem ciekawej i oryginalnej biżuterii, zatem zachęcam wszystkich do odwiedzenia mojej strony na facebooku, gdzie będziecie mogli obejrzeć niepowtarzalne wzory obrączek.
Zaprasza Majk Hercberg