Rok do roku Chorwację odwiedza wielu Polaków. Jednak nie wszyscy wiedzą, co z tym krajem mają wspólnego krawat, dalmatyńczyk, najmniejsze miasto na świecie, zwierzątko futerkowe czy „Gra o tron”?

Chorwacja to od wielu lat jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków wakacyjnych kierunków. Według analiz Travelplanet.pl, tego lata średni koszt wyjazdu do Chorwacji wyniesie ok. 1744 zł od osoby. Wśród 10 najpopularniejszych wśród Polaków wakacyjnych krajów, Chorwacja jest jednym z najtańszych kierunków. Oprócz dostępnych cen, turystów przyciąga doskonała pogoda, piękne, górzyste krajobrazy i błękitne morze. Kraj słynie też z wyjątkowych cudów natury i dziedzictwa kulturalnego, ponieważ aż 18 obiektów zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obowiązkowymi punktami podczas zwiedzania Chorwacji są słynne Jeziora Plitwickie, stare miasto Dubrownik czy Katedra św. Jakuba w Szybeniku. Co jeszcze, oprócz wakacyjnych kurortów i zapierających dech widokach, skrywa Chorwacja? Oto kilka mało znanych faktów.

Dalmatyńczyki to chorwacka rasa
Charakterystyczna rasa psów, znana między innymi z bajki Disneya, pochodzi właśnie z Chorwacji. Dalmatyńczyki były dawniej wykorzystywane w Dalmacji jako psy gończe, a później obronne. W XVIII wieku sprowadzono je do Wielkiej Brytanii, a dziś psy w czarne łatki zna cały świat.
Najmniejsze miasto na świecie
W należącej do Chorwacji Istrii, położone jest miasto Hum, które nazywane jest przez mieszkańców najmniejszym miastem świata. Mieszka w nim jedynie 14 osób. Bramę witającą gości zdobi napis „Hum, najmanji grad na svijetu”, czyli najmniejsze miasto na świecie, choć w rzeczywistości miejscowość jest zaledwie gminą wiejską.
Krawat pochodzi z Chorwacji
Niezbędny dziś element stroju eleganckiego mężczyzny, jako pierwsi na świecie nosili Chorwaci. Krawat wywodzi się z narodowego stroju Chorwacji. W starożytności przypominał raczej wiązaną pod szyją długą, kolorową chustę. W tej postaci wszedł również do stroju królewskiego. W XVII wieku zaczął przypominać znane współcześnie krawaty, a moda na noszenie tego dodatku opanowała także inne kraje.

Kręcono tu ,,Grę o tron”
Popularny serial ,,Gra o tron” kręcony był między innymi w Chorwacji. W produkcji dostrzec można miejsca takie jak wyspa Hvar, Park Narodowy Krka, miasta Split, Szybenik czy Dubrownik. Ostatnie z nich pełniło rolę Królewskiej Przystani. Dzięki serialowi, znacznie więcej turystów zapragnęło odwiedzić ten wyjątkowy kraj.

Nazwa waluty nawiązuje do kuny
Nazwa chorwackiej waluty, czyli kuna, w języku polskim ma takie samo znaczenie. Waluta zawdzięcza ją małym zwierzętom słynącym z pięknych futer. W średniowieczu, w Chorwacji luksusowe skóry kun wykorzystywano w handlu jako jednostkę wartości, dlatego nazwa ta stała się synonimem pieniądza.

Irys – narodowy kwiat Chorwatów
Narodowym kwiatem Chorwacji jest irys. Jednym z gatunków tej rośliny jest irys dalmatyński, który wyróżnia się pastelowo-niebieskimi kwiatami i jasnozielonymi liśćmi z szerokim białym pasem.

Najpiękniejszy zachód słońca według Hitchcocka
Zachwycony widokiem nieba w chorwackim Zadarze, Alfred Hitchcock powiedział kiedyś: ,,Zadar ma na najpiękniejszy zachód słońca na świecie, piękniejszy niż oklaskiwany każdego wieczoru zachód w Key West na Florydzie.” Wypowiedź słynnego reżysera z 1964 roku rozsławiła to chorwackie miasto.

Więcej na: http://www.travelplanet.pl/