Kto nie marzył o posiadaniu własnej kamery i nagrywaniu najciekawszych momentów ze swojego życia? Minęło kilka lat i filmy nagrywamy teraz aparatami fotograficznymi, telefonami, tabletami. Jak zatem wygląda obecnie rynek kamer wideo, czy i jakie modele kupujemy?

ACMPM-001_life4

Rynek tradycyjnych kamer wideo charakteryzuje się tendencją ciągle malejącą, niemniej pojawiające się nowe technologie, tj. Full HD, czy 4K nieco go stymulują. Klienci najczęściej wybierają proste modele Full HD w okolicach 1000 zł lub bardziej zaawansowane półprofesjonalne, w cenie ok. 3000 zł. Popularne modele kamer to JVC, Sony, Panasonic i Samsung. W ostatnich latach powstała także nowa odmiana kamer sportowych, które zyskują coraz większy udział w rynku i obecnie znajdują się w wyraźnie wzrostowym trendzie. Liderem sprzedaży jest firma GoPro, ale coraz większą popularnością cieszą się także produkty innych marek, tj. BenQ, Ricoh czy Sony.

Sprzedaż kamer rok do roku
Jeden z największych sklepów internetowych w Polsce, Agito.pl podsumował sprzedaż w kategorii kamer. Rok 2014 zakończył się wzrostem sprzedaży o 107% w stosunku do roku 2013. Zaś pierwszy kwartał 2015 roku wykazał wzrost na poziomie 60% w stosunku do analogicznego okresu w roku 2014, tymczasem sezon wakacyjnych wyjazdów i aktywności outdoor dopiero się rozpoczyna. Czy zatem kamery powrócą do lat świetności? Do najpopularniejszym marek w Q1’2014 roku należały:
1. GoPro z 36% udziałem w sprzedaży ogółem
2. JVC z 17% udziałem w sprzedaży ogółem
3. Panasonic z 13% udziałem w sprzedaży ogółem
Pierwszy kwartał 2015 roku w niewielkim stopniu zamieszał na podium oraz w udziale procentowym:
1. GoPro 43%
2. Samsung 21%
3. JVC 10%

SBA_PDP_Dive

Kamery sportowe górą!
Dominacja kamer sportowych znajduje swoje odzwierciedlenie w rankingu najlepiej sprzedających się produktów. W TOP 10 znajduje się aż 6 produktów GoPro, w tym dwa na pierwszych miejscach. Silna i stale rosnąca pozycja marki GoPro wyraźnie wskazuje jak dużą rolę zaczęły odgrywać właśnie kamery sportowe. Klienci doceniają solidność ich wykonania, wodoodporność oraz to, że sprawdzają się w nawet najbardziej ekstremalnych sytuacjach będąc idealnym rozwiązaniem dla osób kochających sporty wyczynowe.

GoPro Hero 4

1

Najchętniej kupowana najtańsza kamera
Samsung HMX F90 to najtańsza kamera w sklepie internetowym w cenie ok. 519zł z 52-krotnym zoomem optycznym. Do jej zalet należy możliwość nagrywania filmów z rozdzielczością HD, opcja szybkiego ich przesyłania do serwisu YouTube za pomocą jednego przycisku, czy dodania ścieżki dźwiękowej z wgranych gotowych motywów lub zaimportowanych własnych. Produkt ten należy do TOP 3 najczęściej kupowanych kamer w pierwszym kwartale.

Samsung najtansza kamera w sklepie Agito

Najdroższa kamera w rankingu
JVC GC-PX100BEU w cenie ok. 3179 zł jest najdroższą z najchętniej kupowanych kamer i flagowym modelem producenta dedykowanym entuzjastom filmowania. Urządzenie nagrywa w jakości Full HD 1920×1080/50p , zaś dodatkowo w trybie High Speed (od 100 do 500 klatek/sek.) umożliwia analizę szybkiego ruchu oraz zastosowanie efektów specjalnych. Wykorzystując łączność Wi-Fi można natychmiast oglądać nagrany materiał na urządzeniach mobilnych, a wykorzystując dodatkowe bezpłatne aplikacje uczynić z urządzenia niezastąpione narzędzie pracy dla trenerów i sportowców, np. dzięki funkcji tablicy trenerskiej czy symultanicznemu odtwarzaniu.

Najpopularniejsza drozsza kamera JVC gc-px100b

Kamera cyfrowa kontra aparat fotograficzny
Co wyróżnia tradycyjną kamerę od aparatu czy telefonu i sprawia, że wciąż decydujemy się na zakup tych urządzeń? Kamera to komfort obsługi, bowiem idealnie trzyma się w dłoni, a główne przyciski są rozmieszczone w taki sposób, aby ich znalezienie było jak najbardziej intuicyjne. Regulowany pasek pomaga dodatkowo w dopasowaniu urządzenia do dłoni. To wszystko sprawia, że kamera gwarantuje nam stabilizację obrazu. W przypadku lustrzanki, czy koniecznym jest zoomowanie przy użyciu pierścienia, co może wpłynąć na poruszenie obrazu. Nie da się porównać trzymania kamery z aparatem, który dla jak najlepszej jakości nagrania wymaga użycia statywu. Kamery są także zdecydowanie lżejsze. Lustrzanki coraz częściej zastępują kamery bardziej u profesjonalistów i półprofesjonalistów. Bogata oferta obiektywów pozwala półprofesjonalnym sprzętem uzyskać efekty dostępne do tej pory w drogich, zaawansowanych kamerach filmowych.

kamera Sony w uchwycie

A kamery sportowe?
Wydaje się, że ta kategoria głównie za sprawą firmy GoPro nadała drugie życie kamerom i wykreowała nową modę na filmowanie swojej aktywności outdoorowej. Rosnący udział w sprzedaży pozwala producentom optymistycznie patrzeć w przyszłość, a klientom oczekiwać nowych, atrakcyjnych i cenowo, i funkcjonalnie produktów.

CHDHY-401_life5

GoPro Hero JVC kamera gc-px100b

GoPro-Hero3 White-Edition

Więcej na: http://www.agito.pl/