Producenci żywności i właściciele fast foodów wiedzą, że najlepszym czasem na otwarcie sklepu jest piątek lub sobota około pierwszej – czwartej w nocy. Dlaczego? Ponieważ po ciężkiej nocy picia, większość ludzi udaje się na poszukiwania jakiegoś szybkiego i tłustego jedzenia. Niektórzy jedzą po alkoholu bo wierzą, że po spożyciu czegoś tłustego unikną rano kaca. Niestety nowe badania na ten temat sugerują, że to nie jest do końca prawda.

Rano po nocy nadmiernego spożywania alkoholu na pewno nie jest zabawnie. Powszechne przekonanie jest takie, że pijąc mnóstwo wody i jedząc przed pójściem spać pozwoli uniknąć kaca następnego dnia. Jednak ostatnie badania przeprowadzone przez ECNP (Europejskie Kolegium psychofarmakologii) w Amsterdamie mogą trochę dziwić. Ankietowali oni studentów z Holandii i Kanady. Okazało się, że jedynym sposobem na kaca jest po prostu mniejsza ilość spożywanego alkoholu.

SONY DSC

SONY DSC

Badania

789 ankietowanych studentów z Kanady udostępniło informacje o ilości spożywania przez nich alkoholu przez ostatni miesiąc. 79% tych, którzy nie przeżywali kaca miało szacowany poziom alkoholu we krwi mniejszy niż 0,10%.

Przebadali również 826 holenderskich studentów pytając, czy jedzą i piją wodę po alkoholu. 449 uczniów (54,4%), zjadło po wypiciu. Uczniowie zostali również poproszeni o ocenę ich kaca (od nieobecnego do nasilonego). Okazuje się, że nasilenie kaca nie różniło się znacznie od grupy, która jadła i od grupy, która nie spożywała posiłku.

Joris Verster, główny autor badania, wyjaśnia:

Ci, którzy jedli i pili wodę nie czuli się lepiej od tych, którzy tego nie robili. Z tego co wiemy z badań, jedynym praktycznym sposobem uniknięcia kaca jest picie mniejszej ilości alkoholu.

kik

I co?

Jest to dość prosty związek – im więcej pijesz, tym bardziej prawdopodobne jest to, że będziesz mieć kaca. Chociaż osoby, które jadły po alkoholu wykazały niewielką poprawę statystycznych to i tak nie była to duża różnica.

Jednak od 25% – 30% pijących regularnie twierdzą, że nie doświadczają kaca. Badanie to może być tylko krokiem w kierunku bardziej rygorystycznej oceny.

Więc jeżeli ktoś mówi Ci, że ma kaca, zapytaj ile wypił poprzedniej nocy.