Poprawa jakości wody w domu nie wymaga już instalowania stacji uzdatniania, która zajmuje dużo miejsca i zazwyczaj wiąże się z koniecznością stworzenia specjalnego pomieszczenia gospodarczego. Nowoczesne filtry mieszczą się pod zlewem, a ich wydajność pozytywnie nas zaskoczy. Zanim jednak przystąpimy do zakupu, warto sprawdzić, z jakim dokładnie problemem się borykamy.

Filtry – poprawa walorów smakowych

W przypadku wody pochodzącej z wodociągów, możemy być pewni, że spełnia ona podstawowe normy dotyczące twardości oraz zawartości żelaza. Nie oznacza to jednak, że zawsze będzie idealna do picia, odpowiednia do mycia, czy też korzystna dla pralki i zmywarki. Polskie normy charakteryzują się dość szerokim zakresem wahania poszczególnych parametrów, zatem może się zdarzyć, że woda w naszym kranie będzie niesmaczna. Częstym problemem jest taż nadmierna twardość, która niekorzystnie wpływa na stan skóry i włosów oraz może powodować szybsze zużycie sprzętów AGD. Rozwiązaniem takich nieznacznych problemów z wodą okazują się różnego rodzaju filtry do wody. Wodę do picia i gotowania można uzdatnić poprzez zastosowanie filtra podzlewozmywakowego. Zajmuje on stosunkowo niewiele miejsca. Urządzenie podwójne lub potrójne pozwoli na umieszczenie takich wkładów, które trafiają w sedno problemu. Do wyboru mamy wkłady sedymentacyjne usuwające zanieczyszczenia mechaniczne, wkłady zmiękczające wodę, wkłady z węgla aktywowanego – stosowane, aby pozbyć się chloru. Do pralki dedykowane są filtry pralkowe, wodę pod prysznicem dostosujemy do naszych wymagań za pomocą filtrów prysznicowych.

Woda złej jakości

Może jednak zdarzyć się, że woda nie spełnia naszych oczekiwań zarówno pod względem zanieczyszczeń mechanicznych, zawartości chloru czy żelaza bądź twardości, jak i pod kątem walorów smakowych. Sytuacja taka ma miejsce zazwyczaj w przypadku własnych ujęć wody. Właściciele domów jednorodzinnych niepodłączonych do sieci wodociągowej, znajdujących się zwykle na uboczu i zaopatrzonych we własną studnię, często zmuszeni są do zakupienia stacji uzdatniającej wodę. Zajmuje ona dużo miejsca, wymaga zatem montażu w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy czy kotłowni. Zadaniem stacji jest usuwanie nadmiaru żelaza, manganu oraz zmiękczanie wody na dużą skalę. Przed urządzeniem warto zainstalować wkład sedymentacyjny, który oczyści wodę z zanieczyszczeń mechanicznych.

Filtry z odwróconą osmozą

Najdokładniejszym sposobem na oczyszczanie wody jest zastosowanie filtrów z odwróconą osmozą. Tego rodzaju urządzenia przydadzą się zwłaszcza osobom cierpiącym na alergie skórne oraz rodzinom z małymi dziećmi. Filtry eliminują zanieczyszczenia mechaniczne, metale ciężkie, bakterie i wirusy. Dzięki temu woda nadaje się do mycia i gotowania. Dobrym pomysłem jest uzupełnienie zestawu o mineralizator, który uzupełni oczyszczoną wodę o mikroelementy.

Woda z wodociągu lub własnego ujęcia nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Na szczęście, istnieje cały szereg urządzeń, które pozwolą oczyścić ją, zmiękczyć, czy nawet wzbogacić o związki mineralne.