Sławy polskiego fotoreportażu, niebanalne kadry, cenne nagrody i praktyczna wiedza – tego nie powinno zabraknąć także podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reportażu „Fotomaraton 2014”.

Po sukcesie pierwszej edycji Konkursu postaramy się aby druga edycja była jeszcze ciekawsza. W wydarzeniu może wziąć udział każdy, kto zawodowo lub amatorsko zajmuje się fotografią. „Fotomaraton 2014” odbędzie się w dniach 6 i 7 września 2014 w Częstochowie. Organizatorem Konkursu jest Fundacja „Festiwal Sztuki Fotoreportażu”.

Konkursów fotograficznych w Polsce jest wiele, jednak tych liczących się, które na długo zapadają w pamięć odbiorców – zaledwie garstka. „Fotomaraton 2014” to wyjątkowy, pionierski projekt, który ma na celu propagowanie sztuk wizualnych poprzez fotografię. Jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć odbywających się w ramach Festiwalu Sztuki Fotoreportażu. Bogatsi o doświadczenia pierwszej edycji konkursu wiemy, że udaje nam się przenieść na polski grunt wieloletnią tradycję podobnych imprez, odbywających się z dużym powodzeniem na świecie. Drugi publiczny i ogólnopolski „Fotomaraton” wystartuje w Częstochowie, podobnie jak pierwszy. Nowością będzie fakt, że Fotomaraton wystartuje w chwili, gdy w Częstochowie „będzie się działo”, w czasie odbywających się w tym mieście „Dni Europejskiej Kultury Ludowej” oraz „Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników i Jasnogórskich Dożynek”!

Kapitułę konkursu poprowadzi w tym roku Maksymilian Rigamonti, znakomity fotoreporter freelancer, współpracujący z tygodnikami „Newsweek” i „Wprost”, laureat najbardziej prestiżowych nagród w konkursach fotografii prasowej.
Podobnie, jak w ubiegłym roku, liczymy, że uczestnicy konkursu zaproponują nam inne spojrzenie na rzeczy powszechnie znane, zgodnie z maksymą Davida duChemina „Fotografując, staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył”. Tym razem jednak barwne obrazy same będą się wpychały w kadr, a temat przewodni nie ograniczy inwencji twórczych

Dla kogo jest „Fotomaraton”?
Fotografować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej… Te najlepsze fotografie nie są jednak zasługą doskonałego aparatu, a tego, kto za nim stoi. Wyobraźni, wrażliwości, wyczucia i dobrego kadru nie zastąpi żaden sprzęt. Wydarzenie skierowane jest zatem do wszystkich, którym fotografia reportażu jest szczególnie bliska: zarówno do profesjonalnych fotografów, jak i pasjonatów tej pięknej sztuki utrwalania chwili. Konkurs jest dobrą okazją do doskonalenia swojego warsztatu, a jednocześnie – źródłem inspiracji i pomysłów, co w pracy zawodowych fotoreporterów, jak i hobbystów jest niezwykle cenne.

O co chodzi w konkursie?
Konkurs będzie się dziać „tu i teraz”, zatem nie polega na przesyłaniu gotowych już fotografii. Zadaniem uczestników będzie wykonanie serii 10 zdjęć, nawiązujących tematycznie głównego tematu Konkursu, który do momentu startu pozostanie tajemnicą. Na realizację zadania przewidziano 8 godzin pierwszego dnia konkursu. Temat główny zostanie ogłoszony na starcie „Fotomaratonu” (6 września, godz. 9.00, Plac Biegańskiego obok Ratusza w Częstochowie ). Drugi dzień – 7 września, to Wielki Finał, podczas którego nastąpi wybór najlepszych serii zdjęć i ogłoszenie wyników (zaczynamy o godz. 10.00, Pub Sportowy „Stacherczak” przy ul. Kościuszki 1 w Częstochowie). W Jury zasiądą takie sławy fotoreportażu, jak: Maksymilian Rigamonti, a końcowa część obrad zostanie przeprowadzana publicznie w formie warsztatów fotograficznych. Na laureatów pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca czekają cenne nagrody. Po zakończeniu części konkursowej przewidziany jest pokaz zdjęć Przewodniczącego Jury.

Jakie warunki trzeba spełnić?
Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić prosty formularz rejestracyjny, dostępny w formie elektronicznej na stronie internetowej organizatora, a także dokonać opłaty rejestracyjnej w wysokości 15 zł. Ze sobą wystarczy zabrać cyfrowy aparat fotograficzny z pustą kartę pamięci oraz… wyobraźnię, kreatywność i dobre pomysły na ujęcia. Więcej informacji, szczegółowy Regulamin Konkursu oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na www.festiwalfotoreportazu.pl.

Źródło: http://festiwalfotoreportazu.info/fotomaraton-2014-informacje-ogolne/