Czy z butelek PET można otrzymać odzież? Ma tego dokonać urządzenie PETE, które zgodnie z koncepcją ma zmieniać plastikowe butelki w ubrania. Wzrost konsumpcji powoduje coraz większe szkody dla środowiska naturalnego, dlatego coraz większą rolę odgrywają inicjatywy i projekty, które mają temu przeciwdziałać. Ogromnym problemem są narastające wysypiska śmieci, w tym masowe ilości butelek PET. Mimo podejmowanych wysiłków na rzecz recyklingu, większość z butelek zostaje spalana lub znika wśród innych odpadów, co jest efektem niskiej świadomości ekologicznej wielu osób. Zainspirowało to Kovácsa Apora do stworzenia drukarki Electrolux PETE, dzięki której z butelek PET otrzymamy modne elementy odzieży. Wystarczy wybrać odpowiedni typ ubrania, kolor i cięcia.

67

Zgodnie z założeniem projektu, po wprowadzeniu podstawowych danych tj. jak język użytkowania, maszyna jest gotowa do działania. Jeśli jest pusta, poprosi o włożenie butelki PET. Za pomocą ekranu dotykowego można wybrać rozmiar, wzór i kolor ubrania, otrzymując informację ile butelek PET potrzeba do wydrukowania wybranej odzieży. Gdy wszystko jest gotowe, PETE zaczyna drukowanie. Urządzenie zatrzyma się, jeśli nie otrzyma wystarczającej ilości butelek, jednak za każdym razem możemy kontynuować swoje dzieło, napełniając drukarkę butelkami.

Electrolux-Design-Lab-06-940x530

Uniwersalny wygląd sprawia, że urządzenie można zamontować w każdym pomieszczeniu. Celem projektu jest stworzenie naturalnej metody recyklingu plastikowych butelek i pokazanie konsumentom jak łatwo być proekologicznym. PETE ma być niczym więcej niż szczególnym rodzajem kosza, znajdującego się w każdym gospodarstwie domowym. Zaletą będzie nie tylko otrzymanie ubrań z plastikowych butelek, ale także szybkie pozbycie się butelek, które zajmują sporo miejsca.

Electrolux-Design-Lab-07-940x530

46

58

Źródło: