Jarmark Jadwiżański
5 października (niedziale) godz. 12:00 – 19:00
wstęp wolny

Pokazy walk, w tym również potyczek konnych, pokazy sokolnicze, katowskie, prezentacje uzbrojenia, występy muzyczne, warsztaty dla dzieci i dorosłych, gra terenowa, jarmark kupiecki, czy pokazy średniowiecznych pracowni rzemieślniczych, składają się na program jednej z największych imprez plenerowych w regionie poświęconych średniowieczu. W październikową niedzielę na terenach zielonych otaczających zamek leśnicki kramy handlowe rozłożą kupcy oraz średniowieczni rzemieślnicy, zaś obóz rycerski – zawodowa drużyna rycerzy zaciężnych będących członkami Polskiego Stowarzyszenia Walk Rycerskich.

RYCERZE
Jarmark Jadwiżański AD 2014 to prawdziwa gratka dla miłośników turniejów z udziałem tych najlepszych z grona polskiego rycerstwa, a także… sportu. Leśnicki Zamek odwiedzą rycerze zajmujący się profesjonalnie sportowymi walkami rycerskimi w Polsce. Jest to nowy, dynamicznie rozwijający się sport walki, który od kilku lat zachwyca publiczność na całym świecie. Rycerze w pełnych zbrojach (replikach) toczą walki typu full-contact przy użyciu prawdziwych mieczy, halabard, toporów, tasaków itp. Współczesne walki sportowe między rycerzami różnią się od tych średniowiecznych tylko tym, że broń jest stępiona. Te widowiskowe, ostre i brutalne starcia, są jednak bezpieczne dla zawodników dzięki zastosowanym środkom ochronnym i odpowiednim przepisom. To właśnie z szeregów Polskiego Stowarzyszenia Walk Rycerskich wywodzi się Rycerska Kadra Polski, która znajduje się w światowej czołówce wyprzedzając takie państwa jak Niemcy, Anglia, USA, Australia, Izrael, Japonia czy Hiszpania. W październikową niedzielę podzamcze zapełni się więc prawdziwymi wojami, którzy rywalizować będą między sobą pieszo i konno, a także poprowadzą warsztaty sportowych walk rycerskich. Będzie też okazja do zwiedzania obozowiska rycerskiego i przyjrzenia się z bliska uzbrojeniu i broni rycerskiej.

POKAZY PTAKÓW DRAPIEŻNYCH I SOKOLNICTWA
Jedną z największych atrakcji tegorocznego jarmarku będą pokazy sokolnicze w wykonaniu czeskiej grupy Vancoš – duetu doświadczonych sokolników. Podczas pokazu prezentowanych jest 15 ptaków drapieżnych, m.in. sokoły, rarogi, puchacze, myszołowy, a nawet orły i kondory. Latające wśród publiczności ptaki, dają okazję do obserwacji ich zwinności i szybkości.

KAT ORAZ NARZĘDZIA TORTUR
Na jarmarku pojawią się również średniowieczni oprawcy – grupa „Katostwo Nyskie” to dwuosobowa trupa odtwarzająca realia historyczne dawnego urzędu kata i inkwizytora, na przestrzeni wieków XIII-XVIII. Bogata kolekcja narzędzi tortur , m.in. krzesło czarownic, wisior wszetecznic, łańcuch szulerów, czy płaszcz hańby(łącznie ok. 30 narzędzi) oraz barwne postaci Inkwizytora i Kata pozwolą widzom poczuć klimat tych mrocznych czasów.

JARMARK, RZEMIEŚLNICY, WARSZTATY, MUZYKANCI
Ponadto w trakcie imprezy będzie można też wziąć udział w turniejach łuczniczych, przyjrzeć się średniowiecznemu warsztatowi kowala i poznać tajniki innych pracowni rzemieślniczych. Na jarmarku swoje towary wystawiają kramarze oferujący produkty ekologiczne, produkowane wg tradycyjnych receptur. Oprawę muzyczną zapewni Stowarzyszenie Rekonstruktorów Kultury Średniowiecznej Tryzna – grupa wykonująca muzykę średniowieczną z użyciem dokładnych replik instrumentów sprzed kilkuset lat.

Dla najmłodszych uczestników przygotowaliśmy recyklingowe warsztaty tworzenia zbroi, warsztaty czerpania papieru, kącik archeologiczny oraz historyczna grę terenową.

Zwieńczeniem Jarmarku będzie średniowieczny fire show w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Silesia.

jj2014_5

ATRAKCJE JARMARKU JADWIŻAŃSKIEGO
Turniej rycerski O Trzewik Księżnej Jadwigi (Polskie Stowarzyszenie Walk Rycerskich)
Pokazy walk wczesnośredniowiecznych wojowników (Grupa Rekonstrukcji Historycznej Silesia)
Pojedynki konne (Polskie Stowarzyszenie Walk Rycerskich)
Obozowisko rycerskie
Stanowisko łucznicze
Warsztat średniowiecznego kowala
Pokazy sokolnicze (grupa Vancoš / Czechy)
„Igraszki z katem” – harce Inkwizytora i Kata (Katostwo Nyskie)
Wystawa dawnych narzędzi tortur, kar i egzekucji
Koncert muzyki średniowiecznej zespołu Tryzna
Warsztaty tańców dawnych
Konkurs dla dzieci „Mały płatnerz” – na najpiękniejszą, samodzielnie wykonaną zbroję
Warsztaty recyklingowe „Zbroja dla małego rycerza” (Anima Create)
Historyczna gra terenowa dla dzieci
Warsztaty czerpania papieru (Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju)
Kącik archeologiczny dla dzieci (Muzeum Miejskie Wrocławia)
Zabawy i konkursy dla publiczności
Średniowieczny Fire Show (Grupa Rekonstrukcji Historycznej Silesia)

Źródło: