Potrzeba wyprodukowania kamieni syntetycznych zrodziła się z potrzeby rynku – coraz więcej osób było zainteresowanych tego typu ozdobami, jednocześnie jednak ich cena była dla wielu nieosiągalna, a zasoby naturalne są ograniczone.

A beautiful woman is in the jewelry store

A beautiful woman is in the jewelry store

Dlatego chemicy zaczęli pracować nad uzyskaniem kamieni syntetycznych – które miałyby takie same właściwości fizyczne i chemiczne jak naturalne, byłyby jednak wytworzone przez człowieka.
Już w XIX wieku udało się uzyskać pierwsze syntezy korundu (szafir i rubin). Z kolei pierwsze syntetyczne diamenty wyprodukowano w 1954 roku i choć początkowo ich cena była podobna do cen naturalnych kamieni, szybki rozwój technologii pozwolił uzyskać ich dużo tańsze odpowiedniki. Długo jednak nie było możliwości opracowania syntetycznego opalu i aleksandrytu, których syntezy uzyskano stosunkowo niedawno. Obecnie wszystkie naturalne kamienie szlachetne można uzyskać metodami laboratoryjnymi, co zrewolucjonizowało rynek jubilerski i sprawiło, że stał się on bardziej demokratyczny.
Poza kamieniami syntetycznymi wyróżniamy również kamienie sztuczne. Różnica między syntetycznymi a sztucznymi polega na tym, że te ostatnie nie mają swojego odpowiednika w naturze. Najpopularniejszym kamieniem sztucznym stosowanym w jubilerstwie jest cyrkonia.

Naszyjnik
Królowa cyrkonia
Ten bezbarwny, syntetyczny kamień ozdobny, który po raz pierwszy został wyprodukowany w 1973 roku, na stałe wszedł na rynek jubilerski trzy lata później. Ze względu na swoje właściwości optyczne uchodzi za imitację diamentu. Jednak po pojawieniu się na rynku moissanitu cyrkonia jako najlepsza imitacja diamentu została zdeklasowana, bo syntetyk ten posiada także podobną do diamentów przewodność cieplną.
Cyrkonie można barwić, uzyskując różne kolory. Najpopularniejsze to:
* oliwkowozielona, uzyskiwana za pomocą chromu,
* niebieska, uzyskiwana dzięki kobaltowi,
* pomarańczowoczerwona przy wykorzystaniu ceru.

Portrait of beautiful blond woman with a ruby jewelry on. Natural look.

Portrait of beautiful blond woman with a ruby jewelry on. Natural look.

Obecnie wielu jubilerów korzysta właśnie z cyrkonii, które dają piękne odbicie światła i niepowtarzalny blask, będąc jednocześnie o wiele tańsze niż naturalne kamienie. Kolekcje z pięknie połyskującymi cyrkoniami ma w swojej ofercie m.in. PANDORA. Tego typu biżuteria jest trwała i piękna, łatwo też ją czyścić – cyrkonie, w odróżnieniu od niektórych kamieni naturalnych, można czyścić w specjalnym kwasie do czyszczenia złota i srebra, które po takiej kąpieli uzyskują nawet mocniejszy połysk.