Koenigsegg Agera RS wzmacnia pozycję rynkową szwedzkiego producenta samochodów. Zaprezentowany podczas Geneva Motor Show pojazd imponuje z wielu powodów, a jednym z nich z pewnością jest już sam wygląd. Agera RS przesuwa granice wydajności wykorzystując zaawansowaną technologię, a jednocześnie zachowuje wszystkie cechy funkcjonalności poprzednich modeli S i R. W RS m.in. zwiększono moc i podwyższono moment obrotowy oraz ulepszono boczne wyloty powietrza.

Agera RSDużą uwagę zwrócono na aerodynamikę m.in. poprzez system aktywnych klap. Przedni i tylny spoiler sprawia, że siła docisku przy 250 k/h osiąga 450 kg. Agera RS został wyposażony w benzynowy silnik V8 o pojemności 5,0 l i wadze 189 kg. Moment obrotowy wynosi 1000 Nm, od 2700 do 6170 obrotów na minutę.

Agera RS_1Samochód ma spełniać wymogi codziennej użyteczności, dlatego został wyposażony w komfortowe wnętrze. Mimo wszelkich dodatkowych funkcji i urządzeń, w porównaniu do wersji R i S udało się obniżyć masę własną pojazdu przy użyciu włókna węglowego i aluminium o strukturze plastra miodu. Ponadto, samochodem bez przeszkód można poruszać się w ruchu drogowym, gdyż spełnia on najnowsze standardy bezpieczeństwa i inne niezbędne kwestie homologacyjne.

Agera RS_3

Agera RS_4

Agera RS_5

Źródło: http://koenigsegg.com/agera-rs/