„Jeżeli wieczność jest w Twoim sercu, w Twoich rękach narodzi się czas. Wystarczy go na wszystko”

Oto piękny zabytkowy Kraków, ze swoimi tajemnicami w starych kamienicach. Skrywają się tam cuda przedwojennych codziennych, zwykłych spraw, ale także niezwykłe historie rodzinnych firm. Jedną z nich chcielibyśmy dzisiaj przedstawić…
Był rok 1879. Dwunastoletni wtedy Józef Płonka odbywał czeladniczą praktykę u ówczesnego starszego Cechu Zegarmistrzów. Codziennie, jako że był to jego obowiązek, biegł do wieży ratuszowej nakręcać wielki czasomierz, a wróciwszy uczył się pilnie rzemiosła zegarmistrzowskiego…

zeg4
Jest rok 2015.
Pomimo wszechobecnego internetu jest miejsce, które zawsze z radością wita swoich gości…
„Na zapleczu zakładu zegarmistrzowskiego przy ul. Szewskiej 12 nie ma zbyt wiele miejsca. Blat wąskiego warsztatu zasłaniają śrubki, lupy i pudelka z drobniutkimi częściami mechanizmów. Siadamy na twardych, drewnianych taboretach. – Tutaj się pracuje, a nie wypoczywa – wyjaśnia pan Łukasz Płonka, wnuk Józefa Płonki, najsłynniejszego krakowskiego zegarmistrza.”

sklep1
Jest mało miejsc gdzie z taką powagą podchodzi się do czasomierzy i z równym szacunkiem traktuje zegarek, jak i jego właściciela. Dzieję się to na pewno w zakładzie na Szewskiej, ale równie zaangażowaną obsługę doświadczymy też w drugim lokalu pana Płonki w Galerii Kazimierz, także w Krakowie.
W zakładzie Zegarmistrza Płonki dowiemy się nie tylko jak dbać o zegarek aby nam długo służył ale też czego nie robić, żeby nie okazało się, że godzina którą wskazuje była inna niż ta na ratuszowej wieży. Warto trzymać się porad doświadczonego specjalisty i na przykład nie narażać zegarka na zbyt wysokie temperatury, wstrząsy bądź też inne ekstremalne sytuacje. Trzeba zwrócić uwagę na działanie silnych pół magnetycznych, wytwarzanych np. przez lodówki lub inne urządzenia elektryczne.

dyplom1 W żadnym punkcie wymiany baterii zegarkowych nie zaopiekują się  naszym zegarkiem z taką czułością. Trzeba uważać komu powierzamy  nasz ulubiony czasomierz. Zegarmistrz z prawdziwego zdarzenia  interesuje się nie tylko samym przedmiotem, ale także bacznie przygląda  się właścicielowi. Bo jeden z drugim, zwłaszcza gdy oboje są wiekowi,  złączeni są ze sobą wyjątkową więzią.
– „Najgorzej, gdy taki „zrośnięty” z właścicielem zegarek przestaje działać i  żadna naprawa już mu nie pomoże. – Zegarmistrz musi być psychologiem,  mieć dużą wrażliwość i zrozumieć, co dla niektórych znaczy całe życie  przeżyte z jednym zegarkiem. Tego w żadnej szkole nie uczą – mówi  Płonka.”
U Płonki dowiemy się jak często powinniśmy oddawać zegarek w ręce z  zegarmistrza, ale także jak spośród tylu modeli wybrać zegarek dla siebie.
Przez dziesięciolecia zakład zegarmistrzowski zmieniał się, dostosowując  się do ówcześnie panujących warunków i mody. Także i dzisiejsze czasy  wymagają elastycznego podejścia do klientów i wejścia w wirtualny świat  kontaktów. W czasach, kiedy klienci wybierają spośród tysięcy modeli zegarków, a zamiast je naprawiać, wymieniają na nowe.

zeg2

Tak więc pan Filip Płonka, syn pana Łukasza, oprócz sklepów stacjonarnych otworzył także sklep internetowy, w którym znajdziecie ogrom modeli i akcesoriów – www.zegarmistrz.com . A żeby jak najbliżej przedstawić swoim klientom ten wyjątkowy przedmiot, jakim jest zegarek, stworzył filmy pokazujące coś więcej niż tylko dwuwymiarowe zdjęcie.

film2 film

 

 

 

 

 

 

 

Na stronie internetowej www.zegarmistrz.com znajdziecie porady jak dobrać zegarek, a także dowiecie się jak wygląda jego budowa, a jeżeli mieszkacie w Krakowie lub okolicach, a macie do naprawienia na przykład duży zegar ścienny, to pracownicy salonu pana Płonki przyjadą po zegar oraz go odwiozą.

zeg3efd7a15d1148c8627989d927b4e3eded

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Kiedyś zawód zegarmistrza cieszył się dużą estymą. Zegarek to był kosztowny przedmiot. Przed wojną, a nawet później, być „przy zegarku”, to był pewien prestiż. Teraz nie jest inaczej. Drogi zegarek mówi o zamożności jego właściciela, jednak w czasach kiedy mamy więcej niż jeden odmierzacz czasu na ręce, mogą służyć na różne okazje.”

Spośród setek damskich i męskich modeli, które znajdziemy w sklepie intermetowym www.zegarmistrz.com są też propozycje zegarków na komunię, tytanowych, czy z diamentami albo złotych, jak również biżuteria. Jest także outlet, dzięki któremu możemy nabyć wymarzony czasomierz w dobrej cenie.

biz1
Mnóstwo zadowolonych klientów rekomenduje usługi znanego krakowskiego zegarmistrza. Potwierdzają to też nagrody jakie otrzymała firma: „ OPINEO – Słucham swoich klientów” oraz „OPINEO – Wyróżnienie 2014

dyplomwieliczka
Jeżeli więc szukamy zakładu zegarmistrzowskiego godnego zaufania, któremu chcemy powierzyć nasz zegarek, lub też doświadczonych doradców, z pewnością możemy zapukać do drzwi zakładu pana Płonki. Tam będziemy mieć pewność, że zostaniemy otoczeni najlepszą z możliwych opieką zegarmistrzowską.

sklep2
Cytaty pochodzą ze strony www.zegarmistrz.com