Perspektywa legalnego zatrudnienia w Norwegii jest dla wielu osób kusząca ze względu na wysokie wynagrodzenia, w porównaniu do zarobków w Polsce na analogicznych stanowiskach, oraz atrakcyjne świadczenia socjalne. Nawet pomimo wysokich kosztów utrzymania w Norwegii, wielu Polaków decyduje się na wyjazd. Legalną i dobrze płatną pracę mogą znaleźć tam m.in. pielęgniarki i mechanicy samochodowi.

Pielęgniarka/pielęgniarz

Wystarczy licencjat z pielęgniarstwa, prawo jazdy kat. B i komunikatywna znajomość języka angielskiego, aby znaleźć w Norwegii pracę jako pielęgniarka lub pielęgniarz. Języka norweskiego można nauczyć się na miejscu. Jeśli wyjazd organizuje biuro pośrednictwa pracy, najczęściej bezpłatne, intensywne kursy języka norweskiego zapewniane są potencjalnym pracownikom jeszcze przed wyjazdem. Zarejestrowana pielęgniarka może zarobić w Norwegii rocznie nawet 350 000 koron, czyli ok. 175 000 zł (1 korona norweska kosztuje ok. 0,5 PLN).

Hydraulik

Do Norwegii wyjeżdża też wielu polskich hydraulików. Szczególnie pożądani są ci, którzy mają doświadczenie w zawodzie i znają język angielski. Mogą oni liczyć na wynagrodzenie wynoszące 150 000-180 000 NOK rocznie.

Mechanik samochodowy

Kolejnymi specjalistami, którzy bez trudu znajdą pracę w Norwegii, są mechanicy i diagnostycy samochodowi. Najważniejsze jest 2-3 letnie doświadczenie, wiedza dziedzinowa, komunikatywna znajomość języka angielskiego i prawo jazdy kat. B. W zależności od umiejętności i doświadczenia mogą oni zarobić rocznie 200 000-280 000 NOK.

Kucharz

Pracę bez trudu znajdą też w Norwegii polscy kucharze. Początkujący kucharz, zatrudniony np. w sieciowej restauracji, zarabia ok. 120 000-130 000 NOK rocznie, ale szef kuchni w średniej klasy restauracji już 320 000-380 000. Aby zdobyć pracę w tym zawodzie w Norwegii, należy znać język angielski, mieć dyplom zawodowy oraz doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku.

Na legalną pracę w Norwegii mają szansę przede wszystkim specjaliści, znający język angielski.

Przeczytaj też: Jak działa system podatkowy w Norwegii?