Kto z nas nie lubi świątecznych zdjęć? Odświętnie przystrojony dom, my starannie ubrani i uczesani na kolację wigilijną, magia choinkowych lampek, świeczek, rodzinna atmosfera… to wprost idealna okazja do utrwalenia na fotografii czy filmie. Dawniej robiliśmy to za pomocą ciężkich i dużych aparatów analogowych oraz kamer. Obecnie wszystkie te urządzenia możemy zastąpić jednym i mniejszym. Chodzi oczywiście o smartfon.

W jaki sposób możesz wykorzystać swój telefon, by utrwalić z jego pomocą najbardziej magiczne momenty tegorocznego Bożego Narodzenia? I czemu warto zastąpić nim tradycyjne aparaty czy kamery (przynajmniej częściowo)? Oto garść pomysłów i inspiracji.

2 w 1 i więcej

Czemu właśnie smartfon? Odpowiedź jest prosta. To mobilne urządzenie łączy wiele funkcji w jednym, niewielkim „opakowaniu”. Jeśli posiadasz jeden z nowszych modeli telefonów – taki z aparatem o rozdzielczości co najmniej 5 megapikseli, który dodatkowo wyposażony jest w lampę błyskową, nie potrzebujesz niczego więcej, by zrobić ładne zdjęcia podczas każdego świątecznego spotkania czy spaceru.

Nie musisz się obawiać o jakość fotografii – zdjęcia, jak i filmy tworzone smartfonami prezentują się bardzo dobrze nie tylko na niewielkim ekranie urządzenia mobilnego, ale i na dużych monitorach. A zastępując klasyczny aparat fotograficzny czy kamerę telefonem – zaoszczędzisz miejsce, z łatwością chowając go do kieszeni czy torebki. Ponadto filmowanie czy robienie zdjęć będzie bardziej dyskretne i nie zaburzy atmosfery wigilijnego spotkania. Nie zapomnij też o różnorodnych filtrach i programach cyfrowego aparatu w komórce, które mogą zdjęciom dodać uroku!

Elektronicznie znaczy lepiej

Robiąc zdjęcia czy kręcąc filmy smartfonem, będziesz je mieć zawsze pod ręką. Możesz od razu podzielić się tymi najciekawszymi ze znajomymi na Facebooku czy Instagramie i zapisać je w chmurze, by zostały z Tobą na lata. Nie musisz się też obawiać o problemy z ich wywołaniem – wystarczy, że prześlesz wybrane przez siebie świąteczne fotki na www.empikfoto.pl, by wywołać je w wybranym przez siebie formacie i umieścić w rodzinnym albumie.

Świąteczne zdjęcia ze smartfonu – prezentowe inspiracje

Pamiętaj, że zdjęcia ze smartfonu mogą Ci posłużyć jako prezent dla bliskich na kolejną gwiazdkę. Jak to możliwe? Wystarczy, że wybierzesz te, które najlepiej uchwyciły Wasze rodzinne momenty w trakcie minionego Bożego Narodzenia i wykonasz z nich fotoprezent – np. elegancki album, kubek świąteczny, poduszkę… Możesz oczywiście również pomyśleć o takim podarunku już na tegoroczne święta – na pewno masz w zanadrzu zabawne świąteczne fotki, które można w ten sposób wykorzystać. Pewne jest jedno: taki prezent zachwyci i będzie przywoływał świąteczne emocje przez cały rok.

Smartfon podczas świąt może się okazać bardzo przydatnym urządzeniem. Upewnij się więc, że zabierzesz go ze sobą na bożonarodzeniowe spotkanie i wykorzystasz w odpowiedni sposób.

Ale pamiętaj! Odpisywanie na wiadomości czy przeglądanie Facebooka przy wigilijnym stole będzie poważnym faux pas. Zrób zatem zdjęcia, a potem skoncentruj się na tym, co w Świętach najważniejsze – na kontakcie z bliskimi (tym bezpośrednim, a nie online) i radości wypoczynku w rodzinnym gronie.